Tenda dała się już Wujkowi bardzo dobrze poznać i to z jak najlepszej strony. Niedrogie produkty łączą się z dobrą jakością i zadowoleniem milionów wybierających tą markę. Czy i tym razem się nie rozczarujemy?
W celu sprawdzenia trafił do nas nowy AC1200 Whole Home Mesh WiFi System marki NOVA MW3 (2-pack). Zapraszam do zapoznania się z recenzją.
MW3 trafił do nas w małym zgrabnym pudełku. Kolorystyka opakowania charakterystyczna dla firmy Tenda – a więc czerń i pomarańcz. Na froncie bohater testu a raczej bohaterowie bo do czynienia mamy z dwupakiem wzmacniacza sygnału. Dodatkowo rzuca się w oczy informacja o obszarze jaki zasięgiem będzie w stanie objąć nasz sprzęt – 200m2. Brzmi nieźle.
Z tyłu opakowania znajdziemy kilka informacji na temat urządzenia w języku angielskim.
Po bokach króciutka specyfikacja.
W zestawie znajdziemy dwa małe routery, dokumentację potrzebną w celu zainstalowania sprzętu, dwa oddzielne zasilacze dla każdej z „kostek” a także kabel Ethernet.
Nova wykonana została w formie dwóch białych kostek. Prezentują się bardzo delikatnie i estetycznie. W całości pokryte śliskim tworzywem, będą się bardzo dobrze czyścić.
Front naszej „kostki” zawiera logo marki „NOVA” a także małą diodę. Gdy router ma dobre połączenie, świeci ona ciągłym nieprzerwanym kolorem zielonym, jeśli ma niezłe połączenie będzie świecić na żółto, natomiast jeśli świeci na czerwono to zły znak – połączenie zostało zerwane.
Boki są gładkie bez żadnych napisów.
Góra urządzeń posiada bardzo ciekawą teksturę. Nieregularne delikatne wgłębienia powodują wrażenie patrzenia na pokruszony lód. Wygląda to bardzo interesująco, nowocześnie i niebanalnie.
Z tyłu umiejscowione zostały: przycisk RESET, gniazda WAN/LAN, LAN a także miejsce do podpięcia zasilacza.
Od spodu znajduje się logo firmy TENDA, informacje dotyczące modelu urządzenia, adres MAC, hasło i tym podobne. Dodatkowo znajdziemy tutaj dwa uchwyty, dzięki którym z powodzeniem zawiesimy swoje urządzenie w dowolnym miejscu na ścianie.
Obie kostki są lekkie i niewielkich wymiarów: 90x90x90 mm. Wcisną się praktycznie w każdy wolny kącik, gdziekolwiek będą potrzebne.
Specyfikacja techniczna:
Standardy i protokoły: IEEE802.3, IEEE802.3u
Interfejs: 2 Ethernet ports per mesh node
WAN and LAN on primary mesh node
Both act as LAN ports on additional mesh nodes
Antena: 2*3dBi internal dual band antennas
Przyciski: 1 reset button
Zasilanie: Input:100-240V—50/60Hz
Wymiary: 90 x 90 x 90mm
Standardy połączenia bezprzewodowego: IEEE 802.11ac/a/n 5GHz
IEEE 802.11b/g/n 2.4GHz
Częstotliwość połączenia bezprzewodowego: 2.4G: 2400MHz-2483MHz
5G: 5150MHz-5250MHz or 5725MHz-5825MHz
Prędkość: 5GHz: Up to 867Mbps
2.4GHz: Up to 300Mbps
Częstotliwość: Simultaneous dual band 2.4GHz & 5GHz
Funkcje podstawowe: SSID Broadcast
Beamforming
Bezpieczeństwo połączenia bezprzewodowego: Mixed WPA/WPA2-PSK(default)
Wireless roaming: Comply with IEEE802.11v/r
Typ połączenia internetowego: PPPoE, Dynamic IP, Static IP, Bridge Mode
Serwer DHCP: DHCP Server
DHCP Client List
Serwer wirtualny: Port Forwarding
UPnP
QoS:Support Smart QoS
Firewall: Forbid UDP flood attack
Forbid TCP flood attack
Forbid ICMP flood attack
DNS: Support manually setting DNS server
VPN: IPsec pass through
PPTP pass through
L2TP pass through
Inne: Parental Control
Guest Network
Firmware upgrade online
Reset to factory settings
Setup Requirements: A mobile device running Android 4.0+ or iOS 8+
Temperatura: Operating Temperature: 0℃ ~ 40℃
Storage Temperature: -40℃ ~ 70℃
Wilgotność: Operating Humidity:10% ~ 90% RH non-condensing
Storage Humidity: 5% ~ 90%RH non-condensing.
Certyfikaty: FCC, CE, RoHS, EAC, IC
Zawartość opakowania: (3-pack) 3 identical mesh nodes
3 power adapters
Quick install guide
1 ethernet cable
Konfiguracja MW3 jest bardzo prosta. Na początek podłączmy sprzęt do prądu a także do routera, z którego korzystamy w domu. Producent ostrzega nas, że nasze kostki należy umieścić na tym samym poziomie co główny router a także w jego zasięgu. Muszą być ustawione z dala od urządzeń elektronicznych wytwarzających silne zakłócenia, takich jak np. mikrofalówka, kuchenka indukcyjna lub lodówka. Dalej przedstawiamy konfigurację krok po kroku w postaci galerii:
Router MW3 korzysta standardowo z dwóch pasm. Osiągane wartości to: 300 Mbps na częstotliwości 2,4 GHz oraz 867 Mbps na częstotliwości 5GHz.
Standardy połączenia bezprzewodowego, z których korzysta dany model to dla 2GHz: IEEE 802.11n/g/b a także dla 5GHz: IEEE.11ac/n/a.
Urządzenie wyposażone zostało w QoS, czyli Quality of Service – jakość usługi. Dzięki QoS będziemy cieszyć się stabilnym i płynnym połączeniem z naszą siecią. W praktyce wygląda to tak, że system sam wykrywa, które połączenia dla użytkowników są najważniejsze w danym momencie i nadaje im najwyższy priorytet. Jeszcze prostszym językiem – oznacza to dla nas korzystanie z ulubionej rozrywki bez jakichkolwiek problemów: oglądanie filmów bez opóźnień, surfowanie po necie bez zakłóceń i przerw, słuchanie ulubionej muzyki bez jej zacinania.
Funkcja Parental Control, czyli kontrola rodzicielska – mamy możliwość ustalenia ograniczeń dostępu do internetu dla wybranych przez nas użytkowników. Ograniczać dostęp możemy ustalając przedział godzin, w czasie których dany użytkownik będzie miał dostęp do internetu. Z pewnością będziemy wtedy spokojniejsi gdy nasze pociechy będą przeglądać strony internetowe o ustalonych przez nas porach. Do dyspozycji mamy też filtrowania niepożądanych stron internetowych a nawet całkowitego blokowania tych niepożądanych – chociażby z niestosownymi dla dzieci treściami.
W opcjach naszego testowanego routera znajdziemy funkcję WiFi dla gości. Dzięki niej możemy udostępniać naszą sieć każdemu, bez konieczności podawania hasła do głównej sieci WiFi.
Dodatkowo do dyspozycji mamy nowoczesną technikę Beamforming. Technika ta przetwarza sygnał, polegając na jego kierunkowej transmisji. Odpowiedni kierunek transmisji jest możliwy dzięki odpowiedniemu ułożeniu 4 anten (o dużym zysku mocy) w szyk. Właściwe ustawienie anten pod odpowiednim kątem, kieruje wiązkę sygnału we wskazane miejsce i siłą rzeczy wzmacnia ich sygnał i zasięg nawet w pomieszczeniach które posiadają wiele kondygnacji.
Podsumowanie:
Masz problem z małą prędkością przesyłania danych? Pokrycie zasięgiem całego domu jest problematyczne? Z rozwiązaniem wychodzi nam naprzeciw Tenda. Nova MW3. Połączenie dwóch współpracujących ze sobą routerów (są dostępne wersje z większą liczbą – nawet sześciu, w zależności jaki obszar potrzebujemy pokryć) zagwarantuje nam płynne funkcjonowanie sieci gdziekolwiek tego potrzebujemy – domu, biurze czy dużym apartamencie. Testowany model pokryje przestrzeń do 200m2, gdyż mamy do czynienia z dwupakiem. Tenda Nova MW3 w dwu-paku dostępny jest w korzystnej cenie. Polecamy!
Cena około 150zł